granit ali ne plastika

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

granit ali ne plastika

Počalji od djeremic taj 26/11/2012, 17:19

U nedelju 25.11.2012 ekipa u sastavu Milan Smiljanić(Hamzo), Željko Naumović(Naum), Tijana Naumović, Dina i ja(Dejan Jeremić)otišli smo do sela Kadine Luke. to je selo na planini Rajac, a u blizini grada LJiga i Sela Ba. Iznad sela a i u bližoj okolini ima napuštenih a bogami i radećih kamenoloma gde se vade granit i peščar. Na 2 granitne stene smo aktivno nešto i radili, inače ti kamenolomi su napušteni 1975.godine. Pristupili smo steni sa vrha na statičkoj užadi (vidi široku sliku radi poređenja veličina) i krenuli naniže. Ukucah prvi bolt na oko 3m niže od zadnjeg drveta, na "logičnom" mestu, u bloku veličine ~10tona...
E onda nastupa prvo razočarenje i čuđenje. Kucnuh stenu (blok) čekićem i on zazveča šuplje. Nisam mogao zamisliti da blok te veličine može da zvoni šuplje pa ga nisam čestito ni čuknuo pre bolta. Znači tiha jeza. Spustih se po tom žljebu, pri tom skidajući dole pedesetokilske kamenčiće. Na sredini tog visećeg dela koji sa dna ne izgleda ozbiljno, komadi granita(200-5000kg-uzeh u obzir gustinu granita koja je oko 2650 kg/m3) sa vidljivom rupom od minopostavke stoje sve držeći se za svoje ćoškiće. Tako nešto mislim da ne može u krečnjaku da se desi jer bi se komadi samourušili pod svojom težinom. Gledam ja to i zamišljam kako izgleda kad ti oko 50-100 tona kamena padne na glavu. i tako siđoh ispod gadnog dela i kucnuh ploču (vertikalnu) čekićem. JAKO je da sve odzvanja(nije ironično). Izbuših 2 bolta u jakoj steni.E onda rekoh Hamzi da se spusti meni sleva i da nastavi vertikalu tj napravi top od dinamičkog užeta, siđe po njemu, a usput pobaca one kamenčiće od par stotina kila na pod. Inače tu u okolini (čitaj na mojoj vertikali) ima visećeg kamenja od 50-100 kila koji se pomeraju rukom al samo donekle(samozaglavili su se nekako). Siđe ti tu Hamzo do mene po preporučenoj liniji i odlučismo da pređemo na drugu stenu(inače 1. stena je visine oko 40-50m a druga je oko 20m. A na drugoj (manjoj) steni labilnih blokova još više pa odustasmo bez boltovanja. (vidi 2. sliku) Za top rope poneti 70 metarsko uže...

sveusvemu slike se ne vide iako sam sledio uputstva, tako da je ovo pisanje neimformativno bez toga, zaklučio bih da je akcija neuspela (nemojte boltovati u kamenolomima bez OBIMNOG čišćenja stene), još je neuspeliji pokušaj javog obznjanjivanja rezultata rada... molim popravite situaciju oko slika
Jera

Poslednji put izmenio djeremic dana 29/11/2012, 22:40, izmenio ukupno 2 puta
djeremic

Broj poruka : 68
Datum upisa : 24.10.2012

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: granit ali ne plastika

Počalji od Peca taj 26/11/2012, 22:53

affraid
ggggggg granit
ako ti se penje granit evo gde te vodim